Atölye

Yaratma cesaretinizi gözden geçirin!

Yeni bir yazar olmak asla yeterli değil.Yaşamınız boyunca yanınızda olacak, daima sizin peşinizden gelecek yapıtınızla iyi bir yazar olmak zorundasınız.Park Kitap Yazı Atölyesi'nde zaman zaman soluğunuz kesilecek, hem bireysel olarak hem de grup çalışmalarıyla edebiyatın sırlarla, büyülerle dolu yolculuğuna çıkacaksınız. Tasarladığınız yapıtınız, eğitmenlerin teknik desteğiyle oluşurken, onların profesyonel yardımlarıyla yaşam kazanacak. Onun, tüm ayrıntılarını ve olasılıklarını ister tek başınıza Park Kitap Edebiyat Danışmanlığı Programıyla ister, Park Kitap Yazı Atölye'si sınırları içinde diğer adaylarla Park Kitap birlikte değerlendireceksiniz.

Kendi serüveninize hoş geldiniz.

Düzenli bir okuma eylemiyle birlikte yazma disiplini içinde bulunabilirsiniz. Böylece, entelektüel boyutunuzu çeşitlendirecek düşlerinizi, düşüncelerinizi estetik bir bütünlük içinde yaşamınızı ya da sizin oluşturacağınız kahramanlarınızın serüvenlerini bizimle 'öykü'lere dönüştürebilir ya da onları 'roman'laştırabilirsiniz. Yeteneklerinizi keşfetmeye hazır mısınız?

Park Kitap Yazı Atölyesi'nde;

  • 1. Dünya ve ülkemiz edebiyatının seçkin ve doğru isimleriyle tanışma
  • 2. Okuduklarınıza eleştirel bir bakış açısıyla hakimiyet
  • 3. Edebiyatın tür, kuram, kavram ve kurallarıyla boğulmadan, onların bilgisini edinme
  • 4. Yazma heyecanınızı sizinle daima paylaşan eğitmen ve diğer yazar adaylarından oluşan ekibin içinde bulunma
  • 5. Dili doğru kullanarak kurmacanın sırlarını ve sınırlarını keşfetme
  • 6. Anlatıda teknik becerilerinizi bulma ve geliştirme

Ayrıca;

Yazdıklarınızı, deneyim ve birikim sahibi eğitmenlerle değerlendirme ve onları kitaplaştırma imkanı ve bütün bu çalışmalara sizin katılımınız sağlanacak.


Yazı Atölyesi

Yazı Atölyesi

‘Bende ne cevherler var’ diyenlere...

Yazmakla okumak kardeş işlerdir. Tutkuları aynıdır ama.


Dışarıdan kolay görünür yazı yazmak. Ama oturduğunuz zaman işin başına, ilk cümleden sonrası gelmez bir türlü. Gelse de bu sefer toparlayamazsınız bütünü. Ama o yazma tutkusunu da atamazsınız. Atmayın da zaten. Kalemine güvenenler ya da kalemine özenenler için bu fırsat.


Kendini yazarak ifade eden, hikayeleri yazarak daha iyi anlatan ya da yaşadıklarına yazıda ruh katmak isteyenlerdenseniz siz de, bu atölyeyi kaçırmayın deriz biz. Yazmanın ilk adımları atölyesinden öte, bir de yazdıklarınızın yayınlanması ve hatta kitaplaştırılması ihtimalini de sunuyoruz size.


Yoğun bir programla yazmanın ilk adımları:


1.Ders


İnsanın yazma eylemiyle, anlatı ve kurmacayla ilişkisi

Kurmacanın temel öğeleri, gerçeklik soruşturması ve düş gücü


2.Ders


Yazıda kurgu, betimleme, benzetme olay örgüsü, çok anlamlılık, eksiltme ve atmosfer-karakter oluşturma

Dili doğru kullanarak anlatıda ifade doğruluğu, yalınlık, teknik ve üslup arayışı


3.Ders


Edebiyatın çağdaş tür, teknik ve kısaca kuram ve kavramları

Çağdaş akımlar doğrultusunda yazma teknikleri ve öncü örnekleri


4.Ders


Okuduklarınıza ve yazdıklarınıza eleştirel bir bakış açısı sağlayacak özelliklerin ve bu konudaki temel yapıtların kısa değerlendirmesi

Roman ve öyküde yeni yaklaşımlar ve onların diğer sanatlarla olan ilişkileri


5.Ders


Dünya ve ülkemiz edebiyatının seçkin ve doğru isimleriyle tanışma (Her katılımcıya dünyanın ve ülkemiz edebiyatçılarının, kısa açıklamalarıyla ve gruplamalarıyla bir listesi sunulacak)


Park Kitap Hakkında;


Yıllara dayanan yayıncılık birikimi, profesyonel desteğiuzman anlayışı ve ticari fırsatlarıyla yazar adaylarının metinlerini değerlendiren, onların basımı, dağıtımını, tanıtımını sağlayan bir yapıdır. Ve bu alanda bir öncüdür. Park Kitap, içinde yazınsal nitelik bulunan metinlerle ve tıp, siyaset, ekonomi, edebiyat gibi alanlardaki, mesleki birikimini sorumluluk duyarlığıyla toplumla paylaşmak niyetini taşıyanların başvurduğu ve destek aldığı bir dosttur.


Sedat Demir – Park Kitap Editörü, Yazar


Bir yapıt üretmek için yeterli zamana sahip olacak kadar genç, iyi yapıtın ne olduğunu bilecek kadar yaşlı’ denilen bir ömür sürüyor. Uzun yıllar çok farklı işlerde çalıştı. Ulusal gazetelerde ve dergilerde ilk yazılarını ’97 yılında yazmaya başladı. Çeşitli kurumlar ve kuruluşlar için metin yazarlığı, proje direktörlüğü ve editörlüğü yaptı. İngilizceden çevirdiği edebi metinlerin yanı sıra bu alanın dışında da çevirilerini yaptığı kitaplar basıldı. Senaryo çalışmalarında yer aldı. Hem serbest biçimde dışarıdan, hem de kurumlar içinde reklam ve metin yazarlığı mesleğiyle uğraştı. Yine birçok yayınevi bünyesinde, editörlük ve halkla ilişkiler-tanıtım bölümlerinde çalıştı ve dergi editörlüğü görevinde bulundu. Herkesin ulaşabileceği dergilerde söyleşiler yaptı ve öyküleri yayımlandı. Geçtiğimiz yıl Umberto Eco ve onun düşün dünyasını incelediği teziyle Yüksek Lisansını tamamladı ve şu an doktora derecesinde eğitimini sürdürüyor. 2010 yılının güz dönemiyle birlikte, belirlenen bir yazı atölyesinde eğitmenlik ve yönetmenlik unvanıyla birikimlerini aktaracak.


Çalıştığı kurumlardan bazıları:

Can Yayınları, Hayat Yayınları, Cumhuriyet, Radikal, Varlık, Notos.


Erdem Genç - Yardımcı Eğitmen, Yazar


1983 İstanbul doğumlu Erdem Genç, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümlerini bitirdi. İlkokulda Çevre, ortaokulda 8-D Postası adlı okul gazetelerinin editörlüğünü ve yazarlığını yaptı. Lise yıllarında yasal izinlerini almayı unutarak çıkardığı Metal Monster adlı rock müzik dergisi yüzünden hakkında dava açıldı. Bu sırada Şebek ve Köprüaltı dergilerinde de yazmaya başladı. Daha sonra izinleri alınan dergi 2004’e kadar devam etti. Sonrasında kapanana kadar Dream Dergi’de yazdı. Şu an bloglarında, Üniaktivite ve Alternatif Süreç gazetesinde yazmaya devam etmektedir. İlk öykü kitabı “Debut” geçtiğimiz yıl yayınlanmıştır ve şu an üçüncü baskı hazırlıkları yapmaktadır.


Öykü Atölyesi

Öykü Atölyesi

İnsanlık tarihinin belki de en önemli buluşlarından biri olan yazı, 5500 yıldır insanoğlunun sözlerle ifade edemediklerini kağıda dökmesini sağlamakla kalmıyor, bize yepyeni kültürlerin, yepyeni dünyaların kapılarını açıyor.


Siz de kendini yazmanın ve kitapların büyülü dünyasına kaptıranlardan ya da fikirlerini öykülere çevirmek isteyip de nereden başlayacağını bilmeyenlerdenseniz, bu muhteşem fırsatı kaçırmak istemeyeceksiniz.


Yıllara dayanan yayıncılık birikimi, profesyonel desteği, uzman anlayışı ve dile hakim editörleriyle yazar adaylarının metinlerini değerlendiren, kitaplarının basımını, yayımlanmasını ve dağıtımını sağlayan Park Kitap, pek çok yazar adayı için ilk akla gelen başvuru kaynağı.


Deneyimini yazar adaylarının mesleki potansiyelleriyle birleştiren, uzman editörleriyle bu potansiyelleri ortaya çıkararak adayı yönlendiren ve redaksiyondan mizanpaja, grafik tasarımdan estetiğe kadar pek çok alanda yazara yardım eden Park Kitap, şimdi de size bir şans sunuyor!


Yazdıklarınızı deneyim ve birikim sahibi eğitmenlerle değerlendirme ve onları kitaplaştırma imkânı bulacaksınız!


Fırsatı hemen yakalayın, yazarlığa giden yoldaki ilk adımınızı Park Kitap Öykü Atölyesi'yle atın!


Öne Çıkanlar


• Park Kitap Yazı Atölyesi’nde, kurmaca dünyasının örneklerini ve sırlarını eğitmeninizle keşfederken uygulama ve teori becerisine sahip olacaksınız!

• Atölye sonunda öykünüz, diğer katılımcıların öyküleriyle birlikte bir kitapta toplanıyor!

• Yazarlık kariyerinize ilk adımı bu fırsatla atın!


Koşullar


• Katılımcıların en az 18 yaşında olması gerekmektedir.

• Atölye sonunda katılımcıların öykülerinden ulaşan bir kitap basılacak ve kitabın bir kopyası size hediye edilecektir.

• Toplam eğitim süresi 4 haftadır.